فناوری های خدمات مالی و حسابداری در سال ۲۰۲۰ [تصویر]
  • calendar icon 14 شهریور 1402

فناوری های خدمات مالی و حسابداری در سال ۲۰۲۰

فناوری های جدید و خدمات مالی و نرم افزار حسابداری همواره در حال پیشرفت و توسعه هستند و سال جدید ۲۰۲۰ نیز از این قاعده مستثنی نیست. نیروها و ساختارهای بسیاری وجود دارند که بازار رقابتی را برای موسسات مالی و بازارها مختل می کنند.

چارچوب ها و ساختارهای نظارتی برای حل این بحران در حال تثبیت بوده و موسسات مالی و کسب و کارهای مختلف خود را با این چارچوب ها تطبیق داده اند. در حال حاضر سرعت در پیشرفت فناوری های مالی بسیار زیاد است.

اگر چه چنین فناوری هایی برای بهبود ساختارهای مالی لازم هستند، اما در عین حال می توانند معایبی نیز به همراه داشته باشند. در مقاله پیش رو قصد داریم تا در مورد پیامدهای پیشرفت تکنولوژی و فناوری بر صنعت خدمات مالی را مورد بررسی قرار داده و نحوه نظارت بر آنها و چگونگی استفاده از این فناوری ها را شرح دهیم.

در ادامه برخی از تاثیرگذارترین فناوری هایی که برای ارائه خدمات مالی و حسابداری در سال ۲۰۲۰ مورد استفاده قرار می گیرند را مطرح خواهیم کرد:

 

 

آشنایی با تکنولوژی مالی یا Fintech

Fintech به خدمات پرداخت تلفن همراه و سیستم عامل‌های سرمایه‌گذاری جمعی (Crowdfunding) و همچنین ابزارهای استفاده شده توسط اپراتورهای انتقال پول، اشاره می‌کند. بخش‌های بسیاری به عنوان مثال هوش مصنوعی (AI)، امنیت بیومتریک، تجارت و سرمایه‌گذاری و Blockchain در صنعت وجود دارد. سیستم عامل‌های پرداخت و ارز خارجی نیز بخش‌های کلیدی و اصلی Fintech هستند. این تکنولوژی از برنامه‌هایی مانند نرم‌افزار مبادله و برنامه انتقال پول، سود می‌برد که می‌تواند روند کار را تسریع کرده و به مشتریان خدمات اضافی ارائه دهد.

یکی از مزایای اصلی Fintech  ایجاد خدمات مالی برای کسانی می‌باشد که ممکن است به خدمات خاصی دسترسی نداشته باشند. به عنوان مثال، تجارت و سرمایه‌گذاری، خدماتی بود که به طور سنتی برای ثروتمندان در دسترس بودند، اما با Fintech، این معاملات مالی برای سرمایه‌گذاران کوچک نیز در دسترس هستند.

علاوه بر این، Fintech اقدامات امنیتی را برای اطمینان از جزئیات مشتری، سایر معاملات آن ها و منبع بودجه در دسترس افزایش داده است. به عنوان مثال، چک پولشویی یا  AML برای بسیاری از شرکت‌ها، به ویژه اپراتورهای انتقال پول و ارائه دهندگان خدمات پول و همچنین حسابداران و وکلا یک الزام قانونی است. این امر به منظور اطمینان از این مطلب است که تجارت می‌تواند هرگونه پولشویی یا فعالیت‌های جعلی و کلاهبرداری را شناسایی و به مقامات مربوطه گزارش کند.

 

فناوری های مرتبط با حسابداری

شاید تازه وارد حوزه حسابداری شده‌اید و یا یک حسابدار حرفه‌ای و مجرب هستید. در هر صورت، باید عمیق‌تر به فناوری‌هایی که در حوزه حسابداری از آن‌ها استفاده می‌کنید فکر کنید. اگر نرم افزار حسابداری که از آن استفاده می‌کنید با تغییرات زمان همگام نباشد، قطعا شرکت شما و خود شما به عنوان حسابدار، در آینده‌ای نه چندان دور، از قافله عقب خواهید ماند.

مطالعات جدید نشان می‌دهد که بودجه بخش IT یا همان فناوری اطلاعات در شرکت‌های کوچک و متوسط 75 درصد افزایش داشته است. قطعا، آشنایی، یادگیری و کسب تجربه مرتبط با فناوری‌ های جدید باید در مرکز توجه حسابداران قرار بگیرد، چراکه بنابر رویه و روال پیش رو، این مسئله بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده است.

 

تاثیرگذارترین فناوری ها برای ارائه خدمات مالی و حسابداری

 

۱.    فاین تک

 

در واقع این نوع فناوری، مدل کسب و کار جدید را هدایت می کند. در هنگام ورود این فناوری به دنیای صنعت خدمات مالی، بسیاری از افراد از استفاده از آن طفره می رفتند. سرمایه گذاری جهانی در این بخش در سال ۲۰۱۴ به بیش از سه برابر سال های پیشین رسید و مبلغی بالغ بر ۱۲ میلیارد دلار را به خود اختصاص داد.

از طرفی بانک ها نیز در سال ۲۰۱۴ حدود ۲۱۵ میلیارد دلار را برای فناوری اطلاعات در سراسر جهان که شامل سخت افزار، نرم افزار، خدمات داخلی و خارجی می شد را سرمایه گذاری کردند. با سرمایه گذاری زیادی که در این بخش صورت گرفته می توان دریافت که بازار جهانی اهدافی مهم را برای فناوری فاین تک برنامه ریزی کرده است.

اما در حال حاضر متخصصان فاین تک راهی را برای ورود به شرکت ها و سازمان ها پیدا کرده اند و بیش تر خدمات خود را به شرکت ها تازه تاسیس شده و استارت آپ ها ارائه کردند. هم اکنون استفاده از این تکنولوژی سبب شده تا برخی شرکت ها در ۵ سال آینده در معرض از دست دادن شغل خود باشند.

 

۱. تقسیم اقتصادی

 

تا سال ۲۰۲۰ سیستم مالی دچار تغییر و تحول گسترده ای خواهد شد و پیش بینی می شود که در این سال، افراد برای استفاده از خدمات بانکی خود، دیگر به بانک ها مراجعه نکنند. استفاده از فناوری های جدید تنها محدود به خدمات بانکی نشده و بخش های مختلفی مانند حمل و نقل، رزرو هتل ها و استفاده از اتومبیل و تاکسی و مواردی از این قبیل را نیز در بر می گیرد.

استفاده از فناوری اطلاعات برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این امر در تجارت ها بسیار حائز اهمیت بوده و می تواند بازار رقابتی خوبی برای شرکت ها و سرمایه گذاران باشد. در این بخش نقش بانک ها به طور کلی حذف شده و دیگر به عنوان واسطه عمل نخواهند کرد.

 

 تقسیم اقتصادی

 

۲.    بلاکچین

 

استفاده از این نوع فناوری که جزیی از خدمات مالی و حسابداری است، همه چیز را تحت تاثیر قرار می دهد. برای ساخت این فناوری چندین گروه تجاری و صنعتی گرد هم آمده و خدمات مختلفی را توسط این فناوری ارائه داده اند. بسیاری از افرادی که در این زمینه تخصص دارند، امیدوارند که سرمایه گذاری و اختصاص بودجه به این بخش ادامه داشته باشد.

چنین سیستم های مالی از عمده فروشی استفاده می کنند تا در نهایت خدمات بیشتری را ارائه دهند. در حالی که بسیاری از صندوق ها در سال های آینده از بین خواهند رفت، اما پیش بینی می شود که استفاده از صندوق های عمومی به عنوان بخش جدایی ناپذیر از فناوری ها و زیرساخت های عملیاتی موسسات مالی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

 

۳. فناوری های دیجیتال تبدیل به جریان اصلی می شود.

 

در طی دو دهه گذشته، بسیاری از موسسات مالی واحدهای تجاری الکترونیکی را ایجاد کردند تا در نهایت بخشی از تجارت الکترونیک را به خود اختصاص دهند. توسعه و سرمایه گذاری در بخش فناوری با بازده و بهره بسیاری همراه شد.

این نوع فناوری ها در پرداخت ها، بیمه، بانکداری و مدیریت بودجه و در نهادهایی مانند بازارهای سرمایه گذاری، بانکداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

 

۴. هوش مشتری

 

استفاده از این نوع فناوری یکی از مهم ترین روش های رشد در درآمد و سودآوری خواهد بود. در حال حاضر پروکسی هایی وجود دارند که با استفاده از آنها رفتارهای مشتری یا مصرف کننده ها در نظر گرفته شده و پاسخ هایی متناسب با نیاز مشتریان ارائه می شود.

با پیشرفت هایی که در حوزه فناوری حاصل شده است، مشاغل دسترسی بیشتری به داده های حاصل از مشتریان دارند. استفاده از این داده ها به صاحبان مشاغل کمک می کند تا با تجزیه و تحلیل داده های کسب شده، به ارائه خدمات مالی و نرم افزار حسابداری پروژه ای بهتری بپردازند.

 

۵. پیشرفت در رباتیک و هوش مصنوعی

 

در حال حاضر شاهد مشارکت بین کشورهای پیشرو در خدمات مالی و حسابداری ، برای پیشرفت در فناوری با استفاده از رباتیک و هوش مصنوعی هستیم. فناوری های ایجاد شده در جهت رفع فشارهای مالی و کاهش خطرات موجود مورد استفاده قرار می گیرند.

ربات هایی وجود دارند که می توانند جزئیات موجود در محیط ها را درک کرده، اشیا را تشخیص دهند و رفتارهای ایمن و مفیدی را از خود ارائه دهند. این ربات ها در آینده توانایی انجام کارهای پیچیده تری را نیز داشته و می توان از آنها برای ارائه خدمات مالی و حسابداری نیز استفاده کرد.

 

۶. امنیت سایبری

 

موسسات مالی و مدیران ارائه دهنده خدمات مالی با تهدیدهای سایبری حاکم بر صنعت خود به خوبی آشنا هستند. امنیت سایبری یکی از مهم ترین ریسک های موسسات مالی به حساب می آید. برقراری امنیت سایبری امری بسیار پیچیده ای بوده و نیروهای خارجی بسیاری در این فرایند تاثیرگذار هستند.

 

 

وجود چنین نیروهایی سبب می شود که امنیت سایبری تا چند سال آینده دستخوش تغییر خاصی نشود. برخی از این نیروها عبارتند از:

 

  • استفاده از فروشندگان شخص ثالث
  • فناوری هایی که به سرعت در حال تحول هستند.
  • تبدیل داده مرزی
  • استفاده بیشتر از فناوری های تلفن همراه توسط مشتریان
  • تهدیدات ایمنی اطلاعات مرزی افزایش یافته است.

 

 

 امنیت سایبری

 

روندهای مالی تاثیرگذار بر بانکداری

 

به طور کلی چالش ها و تحولات بسیاری در حوزه بانکداری رخ داده است اما پیش بینی می شود که این تحولات در سال ۲۰۲۰ نیز ادامه پیدا کند. در ادامه برخی از تحولاتی که در حوزه بانکداری و خدمات مالی و حسابداری ارائه می شود را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

پاسخ به نیاز مشتری

 

بر اساس تحقیقاتی که طی ۴ سال گذشته صورت گرفته است، داده های به دست آمده نشان می دهد که بانک و موسسات مالی باید فعالیت های خود را از حوزه فیزیکی کاسته و به تعامل دیجیتالی سوق دهند. با استفاده از فناوری های موجود در حوزه دیجیتال می توان بانک ها و موسسات مالی را به سود قابل توجه رساند و هزینه های آنها را نیز کاهش داد. همچنین استفاده از فناوری های جدید به کسب رضایت مشتریان کمک می کند.

 

بهینه سازی هزینه ها

 

تغییر در زیرساخت ها با استفاده از فناوری های نوین و نیاز بانک ها به اتوماسیون های هوشمند، سبب می شود که تا حد زیادی در هزینه ها صرفه جویی شود.

 

ایجاد جریان جدید و کارآمد

 

بانکداری با استفاده از فناوری های مدرن به بانک ها کمک می کند تا به فرصت های جدید دست یافته و در نتیجه رشد درآمدی داشته باشند. با گسترش اکوسیستم بانکی، محصولات و خدمات مالی و  نرم افزار حسابداری شرکتیجدیدی ارائه می شود که این محصولات و خدمات، فرصت کسب و کارهای جدید را افزایش داده و در نهایت سبب افزایش درآمد می شوند.

 

توسعه سیستم های امنیتی

 

با انتقال نیازهای مشتری یا خدمات مالی به بخش مجازی، نیاز به امنیت بیشتر می شود. تامین امنیت مشتریان به صاحبان مشاغل اجازه می دهد تا در نهایت اعتماد و رضایت مشتریان را به خود جلب کنند. این امر می تواند به کاهش هزینه ها و رشد بالقوه تجارت منتهی شود.

 

توسعه سیستم های امنیتی

 

مزایای استفاده از فناوری های نوین مالی

 

استفاده از فناوری های نوین در حوزه خدمات مالی و حسابداری، مزایای بی شماری را به همراه دارد. در ادامه برخی از مزایای استفاده از چنین فناوری هایی را مطرح خواهیم کرد:

 

سیستم های پرداختی بهتر

 

 با استفاده از سیستم ها و نرم افزارهای جدید، کسب و کارها می توانند با دقت بیشتری به پرداخت های مختلف بپردازند. آنها همچنین روابط خود را با مشتریان خود حفظ می کنند تا اطمینان حاصل نمایند که خریداران جدید را افزایش خواهند داد.

در حال حاضر سیستم های جدید طراحی شده اند که امنیت پرداخت های صورت گرفته را افزایش می دهند و خریداران می توانند با اطمینان خاطر بیشتری به انجام پرداخت های خود بپردازند.

 

راحتی بیشتر

 

از دیگر مزایایی که فناوری های نوین ارائه دهنده خدمات مالی و حسابداری برای افراد به همراه دارند، استفاده از یک بستر پرداختی واحد است. در حال حاضر شرکت هایی که با فاین تک در ارتباط هستند از بستر پرداختی آیدن استفاده می کنند. آیدن به بیش از ۴۵۰۰در جهان خدمت می کند.

معاملات صورت گرفته از طریق چنین فناوری هایی بسیار ساده است. آنها می توانند پرداخت ها را از طریق تلفن های همراه و تبلت ها انجام دهند. از طرفی چنین فناوری هایی به رشد و توسعه ادامه می دهند تا تجربه بهتری را برای مشتریان ایجاد کنند.

 

مشاوره های موثر

 

بسیاری از فناوری های جدید موجود در دنیا، به مردم در درک امور مالی کمک می کنند. فاین تک یک

گزینه بسیار کم هزینه است که با استفاده از این سیستم می توانید اطلاعات بسیار مفیدی را کسب کنید. تنها ایراد این نوع فناوری این است که فقط مشاوره سطحی را ارائه می دهند برای برخورداری از مشاوره های حرفه ای لازم است که اقدامات دیگری صورت گیرد.

 

 امنیت پیشرفته

 

روش های امنیتی که فناوری های جدید به کار گرفته اند، برای ایمن نگه داشتن اطلاعات و داده ها بسیار مفید است. بسیاری از مشتریان بدون هیچ گونه پشیمانی از چنین تکنولوژی هایی استفاده می کنند، چرا که چنین فناوری هایی برای سرمایه گذاری بسیار بی خطر هستند.

همچنین گزینه های بسیاری وجود دارد که از آنها می توانید برای تامین امنیت خود استفاده کنید که از جمله آنها می توان به رمز گذاری  و استفاده از داده های بیومتریک اشاره کرد.

 

 امنیت پیشرفته

 

معایب استفاده از فناوری های ارائه دهنده خدمات مالی و حسابداری

 

علاوه بر مزایایی که برای استفاده از فناوری خدمات مالی و حسابداری مطرح شد، چنین فناوری هایی می توانند معایبی نیز به همراه داشته باشند که در ادامه برخی از آنها را مطرح خواهیم کرد:

 

شبکه های پیچیده

 

هرچه شبکه پیچیده تر باشد، حفظ آن دشوارتر است. همچنین رفع ایرادات وارد شده به سیستم و نگهداری آن نیز کاری بسیار دشوار محسوب می شود. از طرفی چنانچه ایرادات چنین شبکه هایی برطرف نشود، می تواند افراد را با مسائل و مشکلات جدیدی مواجه کند.

بنابراین هم تولیدکنندگان و هم افرادی که از این فناوری ها استفاده می کنند، باید به خوبی با ضعف های این سیستم ها آشنا بوده و از بروز مشکلات پیش رو جلوگیری کنند.

 

فناوری های نوین فرم استانداردی ندارند.

 

فناوری های جدید ارائه دهنده خدمات مالی و نرم افزار حسابداری رایگان ممکن است که توسط شرکت های مختلفی توسعه یافته باشند و به همین جهت با یکدیگر سازگار نباشد. از طرفی امکان این وجود دارد که برخی از دستگاه ها نتوانند با فناوری های جدید ارتباط برقرار کنند که این مورد می تواند یک دردسر بزرگ برای مصرف کنندگان باشد.

 

مشکلات امنیتی

 

اگر چه راهکارهای بسیاری برای افزایش امنیت فناوری جدید اعمال شده است، اما هنوز این فضا از امنیت بالایی برخوردار نیست. دستگاه های مختلف با سطح امنیتی متفاوتی از نرم افزارها و فناوری های جدید استفاده می کنند.

هکرها می توانند از ضعف سیستم های امنیتی استفاده کرده و به اطلاعات شخصی ذخیره شده در کل سیستم دست پیدا کنند. بنابراین مشکلات امنیتی موضوعی جدی در فناوری های نوین بوده و بهبود آن در هاله ای از ابهام قرار دارد.

در نهایت باید بگوییم که بهره مندی از خدمات مالی و حسابداری نوین اگرچه با معایبی همراه است، اما مزایای بسیار آن سبب شده تا افراد بسیاری در سراسر دنیا به استفاده از این فناوری های روی آورند.

 

مشکلات امنیتی

 

فناوری های جدید در حسابداری

فناوری های جدید حسابداری در حال ساده سازی امور مرتبط با این شغل هستند و با افزایش دانش و توانایی نیروهای فعال در این حرفه ، آن ها را برای تحلیل اعداد و ارقام مندرج در صورت های مالی و مقادیر آماری توانمندکرده اند . این پیشرفت ها توانایی حسابداران را به گونه ای غیر قابل وصف برای تفسیر داده های مالی نیز افزایش داده و آن ها را علاوه بر یک مشاور مالی به یک رایزن خوب در زمینه کسب و کار نیز تبدیل کرده اند . در ادامه برخی از عواملی را که منجر به راه یابی فناوری به حسابداری یا به عبارتی حسابداری نوین شده است را معرفی خواهیم کرد .

 

 فضای ذخیره و رایانه‌های ابری

 انجام محاسبات در این نوع از رایانه ها در بستر اینترنت شکل می‌گیرد و خدمات خود را از این طریق به مشتریان مختلف ارائه می دهند . این فناوری به حسابداران اجازه می دهد تا وظایف خود را از هر مکانی و تنها با دسترسی داشتن به اینترنت انجام دهند ، به علاوه حسابداران می‌توانند در فضای ذخیره ابری ، داده ها و اطلاعات خود را ذخیره کرده تا دیگر نگران مفقود شدن یا از بین رفتن آن ها نباشند و در عین حال بتوانند در هر لحظه به آن ها دسترسی داشته باشند . این فناوری به حسابداران کمک خواهد کرد تا زمان بیشتری را برای ارتباط با مشتریان خود و تمرکز روی فعالیت های مالی آن ها داشته باشند و خدمات مشاوره ای خود را نیز ارائه دهند .

 

فناوری های جدید در حسابداری و ابتکار در نرم افزار های مالیاتی

همان طور که می دانیم بیشتر نرم افزار ها حداقل سالی یکبار به روز رسانی هایی را از شرکت سازنده دریافت می کنند . سازمان های متولی امور مالیات نیز با ارائه این نرم افزارها در کنار فایل های به روز رسانی آن ها باعث شده اند تا دقت در امور حسابداری تا حد زیادی افزایش پیدا کند و خطاهای حسابداران نیز در این زمینه کم شود . در واقع این نرم افزار کمک می‌کنند تا مودیان مالیاتی به هدف خود یعنی پرداخت مالیات منصفانه و جلوگیری از مجازات های مالیاتی دست پیدا کنند و امور حسابرسی نیز ساده تر و با کارایی بیشتری انجام دهند .

 

تلفن های هوشمند و فناوری های جدید در حسابداری

در حال حاضر بیشتر افراد به دستگاه تلفن همراه خود برای دسترسی داشتن به اطلاعات و داده ها تا حدود زیادی وابستگی دارند . حسابداران و مشتریان آن ها نیز از این حیث مستثنا نیستند و از این دستگاه ها به صورت گسترده استفاده می کنند . در خارج از کشور شرکت هایی مانند Xero در حال کمک کردن به راه اندازی دوره های حسابداری در موبایل هستند و در داخل نیز شرکت هایی این چنینی وجود دارند که روی انجام این امور متمرکز شده اند .

تلفن های هوشمند و نکات کلیدی حسابداری نصب شده روی آن ها به حسابداران این امکان را می دهند تا بتوانند کسب و کار و مدیریت امور خود را همیشه و در حال حرکت در اختیار داشته باشند . شرکت ها نیز قادر خواهند بود تا مدارک مالی خود را از این طریق برای حسابدار خود ارسال کرده تا انجام امور آن ها هرچه بهتر تسهیل شود . دقت کنید که اصلی ترین ملاک تعیین کننده برای انتخاب نرم افزار های موبایلی نیاز های شما و مشتریانتان خواهد بود .

: اشتراک گذاری

فناوری های خدمات مالی و حسابداری در سال ۲۰۲۰

جهت مشاهده اطلاعات بیشتر روی لینک های زیر کلیک کنید

لیست تعدادی از مشتریان شرکت ایده آل پردازش دایا

جام جم
angle right
angle left