اشنایی با حرفه حسابداری و حسابدار [تصویر]
 • calendar icon 14 شهریور 1402

اشنایی با حرفه حسابداری و حسابدار

در هنگام اشنایی با حرفه حسابداری و حسابدار باید بدانیم که حسابداران وظیفه منحصر به فردی را در ارائه خدمات حرفه ای به مشتریان دارند. و درعین حال ارزیابی صحیح ودرست از سلامت مالی یک شرکت را به عموم مردم ارائه میدهند.که در این راستا اهمیت یکپارچگی، یک عنصر اصلی و مهم درشروع حرفه حسابداری می باشد.

 

تعریف حسابداری :

 

حسابداری فرایند ثبت معاملات مالی مربوط به یک تجارت است. در اشنایی با حرفه حسابداری و حسابدار لازم است با روند کاری ان ها اشنا شوید که به شرح ذیل می باشد:

 

روند حسابداری شامل: جمع بندی، تجزیه و تحلیل گزارش این معاملات به سازمان های نظارتی، تنظیم کننده ها و سازمان های جمع اوری مالیات است.صورت های مالی مورد استفاده در حسابداری خلاصه ای مختصر از معاملات مالی طی یک دوره حسابداری است. که خلاصه ای از عملکرد شرکت موقعیت مالی و جریان وجوه نقدی است.

 

حسابداری یکی از کارکردهای اصلی برای هر مشاغلی می باشد. این ممکن است توسط یک حسابدار در یک شرکت کوچک یا دپارتمان های مالی قابل توجه با ده ها کارمند در شرکت های بزرگ تر اداره شود.گزارش های تولید شده توسط جریان های مختلف حسابداری، مانند حسابداری هزینه و حسابداری مدیریتی، در کمک به مدیریت در تصمیم گیری های اگاهانه در زمینه تجارت بسیار ارزشمند است.صرف نظر از اندازه یک تجارت، حسابداری یک عملکرد ضروری برای تصمیم گیری، برنامه ریزی هزینه و اندازه گیری عملکرد اقتصادی می باشد.

 

یک حسابدارمیتواند نیازهای اساسی حسابداری را برطرف کند، اما باید از یک خدمات حسابداری رسمی مجاز برای کارهای بزرگ تر یا پیشرفته استفاده شود.دو نوع مهم حسابداری برای مشاغل عبارتنداز: حسابداری مدیریتی، حسابداری هزینه. که حسابداری مدیریتی به تیم های مدیریتی کمک میکند تا تصمیمات تجاری را بگیرند، در حالی که حسابداری هزینه به صاحبان مشاغل کمک می­کند تا تصمیم بگیرند که برای یک محصول چقدر باید هزینه کنند.

 

عناصر اصلی در حرفه حسابداری :

 

یکپارچگی در اشنایی با حرفه حسابداری و حسابدار به این صورت می باشد که، حسابداران را ملزم به صادق، صریح به اطلاعات مالی مشتری می کند.حسابداران باید با استفاده ازا طلاعات محرمانه،خود را از سود شخصی یا مزیت شخصی محدود کنند. در حالی که اشتباهات یا اختلاف نظر در مورد کاربرد قوانین حسابداری وجود دارد، حسابداران حرفه ای باید از فرصت عمدی برای فریب و دستکاری اطلاعات مالی خودداری کنند.

 

عینیت و استقلال ارزش اخلاقی مهمی در حرفه حسابداری می­باشد. حسابداران باید هنگام انجام خدمات حسابداری از تعارض منافع و سایر روابط تجاری مشکوک خودداری کنند.عدم ماندگاری عینی و مستقل ممکن است مانع از توانایی حسابدار در ارائه یک نظر صادقانه درباره اطلاعات مالی یک شرکت شود.عینیت و استقلال نیز ارزش اخلاقی مهمی برای حسابرسان محسوب می­شود.صنعت حسابداری معمولا تعداد خدماتی را که شرکت های حسابداری میتوانند به صورت عمومی یا حسابداران رسمی دارای مجوز شخصی به مشتریان ارائه دهند محدود می کند.

 

خدات حسابداری شامل: خدمات مشاوره حسابداری عمومی،حسابرسی،مالیاتی و مدیریتی است. حسابدارانی که بیش ازیکی از این خدمات را برای مشتری انجام می­دهند ممکن است عینیت و استقلال خود را به خطر بیاندازد.

 

به عنوان مثال: افرادی که وظایف حسابداری عمومی را انجام می دهند و سپس این اطلاعات را ممیزی می کنند اساسا کار خود را بررسی میکنند. این وضعیت ممکن است به یک حسابدار اجازه دهد اطلاعات مالی منفی یک شرکت را مخفی کند.مراقبت مناسب در اشنایی با حرفه حسابداری و حسابدار یکی از دیگر عناصری می باشد که باید بدان توجه نمود. و نوعی ارزش اخلاقی است که حسابداران را ملزم به رعایت کلیه استانداردهای حسابداری فنی یا اخلاقی می کند.

 

حسابداران حرفه ای غالبا موظف هستند اصول حسابداری پذیرفته شده را مورد بازبینی قراردهند و این چارچوب را روی اطلاعات مالی خاص یک شرکت به کار گیرند.مراقبت مناسب حسابداران را ملزم به اعمال صلاحیت، کوشش و درک صحیح از اطلاعات مالی می­کند. صلاحیت معمولا مبتنی بر اموزش و تجربه فرد است. بنابراین مراقبت دقیق ممکن است نیازبه حسابدارانارشد داشته باشد تا سایر حسابداران با تجربه کم تری در حرفه حسابداری نظارت و راهنمایی کند.

 

حسابدار کیست؟

 

حسابدار به شخصی می‌گویند که عملیات مالی را در هر کسب ‌وکاری انجام می‌دهد. نرم افزار حسابداری در رگ و خون هر صاحب موفق کسب ‌وکاری است. همه ما در ذهنمان افرادی مسن را می‌شناسیم که از حجله‌های بازار به ثروت‌های کلانی دست یافته‌اند و در یک کلام گفته‌ایم که وی شخصی باهوش حسابداری بالاست! در ایران قدیم به حسابدار “میرزا” می‌گفتند، بعدها به آن دفتردار گفتند و در نسل‌های بعدی واژه حسابدار به صاحب این جایگاه افزوده شد. ضمن اینکه ابزار حسابداری امروزه به جای چرتکه به ابزارهای الکترونیکی و نرم‌افزارهای مالی ارتقا یافته است.

 

نقش‌ها و مسئولیت‌ها حسابدار

 

اگرچه وظایف روزانه یک حسابدار بر حسب موقعیت و سازمان متفاوت خواهد بود، اما تمام حسابداران یک سری وظایف مشترک دارند که برخی از متداول‌ترین وظایف و مسئولیت‌های حسابداران عبارت‌اند از:

 • اطمینان از صحت اسناد مالی و همچنین همگام بودن آنها با قوانین و مقررات مرتبط
 • تهیه و نگهداری گزارش‌های مهم مالی
 • تهیه اظهارنامه مالیاتی و اطمینان از پرداخت درست و به موقع مالیات
 • ارزیابی فعالیت‌های مالی شرکت برای ارائه پیشنهاد در مورد بهترین شیوه‌ها، شناسایی موضوعات و راه حل‌های استراتژیک و همچنین کمک به سازمان‌ها برای قرار گرفتن در مسیر درست و کارآمد
 • ارائه پیشنهاد و راه حل در مورد کاهش هزینه، افزایش درآمد و میزان سود
 • پیش بینی و ارزیابی ریسک‌های احتمالی

علاوه بر این، حسابداران موظف به اجرای تمام و کمال قوانین و همچنین صادق بودن در کار و جلوگیری از سهل انگاری هستند. به همین ترتیب، آنها همچنین وظیفه دارند تا از قانونی بودن سوابق مالی مشتریان خود مطمئن شوند.

 

 

حرفه حسابداری چیست؟

 

قبل از اشنایی با حرفه حسابداری و حسابدارباید با حسابدار و وظایف ان اشنا شد. به این صورت که، نرم افزار حسابداری رایگان حرفه ای است که وظایف حسابداری مانند: حسابرسی یا تحلیل صورت های مالی را انجام میدهد.این هم چنین به عنوان تحلیل حساب شناخته می شود. حسابداران میتوانند در یک شرکت حسابداری یا یک شرکت بزرگ با یک بخش حسابداری داخلی مشغول به کار شوند.

 

یا می توانند یک عمل فردی را تنظیم کنند. حسابداران پس از برآورده کردن الزامات خاص دولتی، توسط انجمن های حرفه ای ملی مجوز دریافت میکنند. اگرچه افراد غیرمجاز هم چنان می­توانند در زیر حسابداران دیگر یا به طور مستقل کارکنند.

 

درک حسابداران

 

در هنگام آشنایی با حرفه حسابداری و حسابدار،حسابداران باید مطابق با استانداردهای اخلاقی و اصول راهنمایی منطقه ای که در آن هستند عمل کنند.مانند استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی، یا اصول حسابداری پذیرفته شده عمومی. که متداول­ترین حسابداری عبارتند از: حسابرس داخلی، حسابدار مدیریت مجاز،حسابدار عمومی مجاز معتبر که نیازی به دریافت مجوز برای تمرین ندارد و حسابداران مدیریت خبره را نیز انجام نمی­دهند.

 

حسابداران میتوانند بیش از یک نوع انتخاب داشته باشند و ممکن است انواع مختلفی از وظایف حسابداری را انجام دهند. نوع سابقه تحصیلی و تعیین شخصیتی که انجام می­دهند وظایف حرفه ای خود را تعیین میکنند.حسابداران دارای مدرک لیسانس هستند و ممکن است نیاز به دریافت گواهینامه داشته باشند که بسته به نوع صدور گواهینامه تحت پیگیری و وضعیتی که باید در ان شرایط لازم را داشته باشند ممکن است تا یک سال طول بکشد.

 

 

درک حسابداران

 

ویژگی‌های حسابداران کدام است؟

 

حسابداران هم همانند افراد حاضر در هر حرفه‌ای، دارای ویژگی‌های مشترکی هستند .

برخی از ویژگی‌های حسابداران به شرح زیر است:

ذهنیتی منظم و منطقی

با پشتکار، متمرکز و دقیق

دارای اعتماد به نفس و روحیه درستکاری

علاقه‌مند به کسب دانش و به‌روز بودن

  

انواع حسابداری

 

برای اشنایی با حرفه حسابداری و حسابدار باید ابتدا با انواع ان اشنا شویم که درزیر به بررسی ان می پردازیم:

 

حسابداری مالی:

 

حسابداری مالی به فرایندهایی گفته می شود که برای تولید صورت های مالی موقت و سالانه استفاده می شود. نتایج کلیه معاملات مالی که در طی یک دوره حسابداری رخ می دهد در ترازنامه، صورت درامد، و صورت جریان پول خلاصه می­شود. صورت های مالی اکثر شرکت ها حسابرسی سالانه توسط یک شرکت خارجی بررسی می شود.

 

برای برخی مانند شرکت های بازرگانی عمومی، حسابرسی یک الزام قانونی است. با این حال وام دهندگان نیز معمولا به عنوان بخشی ازمیثاق بدهی خود به نتایج سالانه حسابرسی خارجی نیاز دارند. بنابراین اکثر شرکت ها به یک دلیل یا دلیل دیگر، ممیزی سالانه را انجام می دهند.

 

حسابداری مدیریتی:

 

حسابداری مدیریتی بیشتر از داده های مشابه حسابداری مالی استفاده می کند. اما اطلاعات را به روش های مختلف سازمان دهی استفاده می کند. یعنی در حسابداری مدیریتی یک حسابدار گزارش های ماهانه یا سه ماهه ای را تولید می­کند که تیم مدیریت یک کسب و کار می تواند برای تصمیم گیری در مورد نحوه عملکرد مشاغل از انها استفاده کند.

 

حسابداری مدیریتی شامل: بسیاری از جنبه های دیگر حسابداری از جمله، بودجه ریزی، پیش بینی و ابزارهای مختلف تحلیل مالی می باشد. اساسا هر گونه اطلاعاتی که برای مدیریت مفید باشد زیر این چتر قرار میگیرد.

 

حسابداری هزینه:

 

درست همان طور که حسابداری مدیریتی به مشاغل کمک می کند تا در مورد مدیریت تصمیم گیری کنند، حسابداری هزینه به مشاغل کمک می کند تا در مورد هزینه تصمیم گیری کنند.در اصل حسابداری هزینه تمام هزینه های مربوط به تولید یک محصول را در نظر می­گیرد. تحلیل گران، مدیران، صاحبان مشاغل و حسابداران از این اطلاعات استفاده می­کنند تا مشخص کنند که قیمت محصولات ان ها باید چقدر باشد. در حسابداری هزینه پول به عنوان یک عامل اقتصادی در تولید ریخته می­شود، در حالی که در حسابداری مالی، پول به عنوان یک معیار عملکرد اقتصادی شرکت در نظر گرفته می­شود.

 

در بیشترموارد حسابداران هنگام تهیه صورت های مالی از اصول حسابداری پذیرفته شده و مجموعه ای از استانداردها استفاده می کنند. این اصول که به منظور اشنایی با حرفه حسابداری و حسابدار برای بهبود مقایسه و سازگاری گزارشگری مالی ایجاد شده است و استانداردهای ان مبتنی بر حسابداری مضاغف است لذا روشی است که در ان هر معامله حسابداری به عنوان بدهی و اعتبار در دو حساب کاربری اصلی و جداگانه که وارد ترازنامه و صورت درآمد می شوند وارد میشود.

 

برای نشان دادن حسابداری تصورکنید یک شرکت یک فاکتور را به یکی از مشتریان خود ارسال میکند. یک حسابدار با استفاده از روش ورود دو برابر، بدهی به حساب دریافتی که از طریق ترازنامه و از طریق اعتبار فروش درامد حاصل می­شود ضبط می­کند. هنگامی که مشتری فاکتور را پرداخت می کند حسابدار اعتبارات دریافتی و بدهی های نقدی را واریز میکند.

 

تاریخچه مالی  و حسابداری مدیریت

 

حسابداری چیزی بیش از عمل نگه داشتن لیستی از بدهی ها و اعتبارات نیست، این زبان تجارت است. و به طور گسترده زبان مالی می باشد. اگر دوست دارید که درامد و هزینه های یک شرکت را ردیابی کنید و میخواهید یک موقعیت یا مسئولیت و اختیار قابل توجهی را داشته باشید، حسابداری مدیریت می تواند شغل شما باشد.

با ورود صنعت به ایران و تحولات اقتصادی، حسابداری دگرگون و پیشرفته تر شد. تاریخچه حسابداری در ایران نشان می دهد که پیدایش و تکامل حسابداری در ایران به 5 دوره تقسیم می شود:

 

ایران قبل از اسلام

ایران بعد از اسلام تا دوران قاجار

از دوران قاجار تا انقلاب مشروطه

از انقلاب مشروطه تا اوایل دهه چهل شمسی

از اوایل دهه چهل شمسی تاکنون

 

علم حسابداری امروزه دارای یک چارچوب نظری است که شامل موارد زیر می‌باشد:

 

اهداف گزارشگری مالی

خصوصیات کیفی اطلاعات مفید

مفروضات و اصول حسابداری

اجزای گزارش مالی شامل چگونگی نمایش و طبقه‌بندی اطلاعات

اصول و روش‌های محاسبه اطلاعات مالی

 

برای اشنایی با حرفه حسابداری و حسابدار میتوان مجموعه کارهایی که یک حسابدار انجام می دهد را شرح داد:

 

حسابداران مدیریت برای شرکت های دولتی، مشاغل خصوصی و اژانس های دولتی کار می کنند.

 

وظایف ان ها شامل: ثبت و خرد کردن شماره ها و کمک به انتخاب و مدیریت سرمایه گزاری شرکت، مدیریت ریسک، بودجه بندی، برنامه ریزی، استراتژیک و تصمیم گیری می باشد.

 


حسابدارن مدیریت به مهارت های حسابداری، دانش رهبری، ریاضیات و مشاغل و فرایندهای تولید احتیاج دارند.حداقل مدرک یک حسابدار لیسانس بوده، و حسابداران مدیریت می توانند به عنوان یک حسابدار مدیریت معتبر و به عنوان یک حسابدار جهانی مدیریت منصوب شوند.

 

 

مشکلات شغل حسابداری

 

1.آموزش ادامه دارد

2.کار می تواند استرس زا باشد

3.فصل شلوغ مالیاتی

 

آینده حرفه حسابداری در ایران

 

در شغل حسابداری گستره های شغلی متفاوتی وجود دارد اعم از :

 

سرپرست حسابداری مالی ، سرپرست حسابداری ، رئیس حسابداری ، حسابرس ارشد ، حسابدار ارشد ، کارشناس ارشد بودجه ، خزانه دار ، کارشناس ارشد مالی و یا رئیس حسابداری پروژه ،کمک حسابدار .همچنین حسابداران می توانند در یکی بازارها همانند مشاغل دولتی ، بیمه ها ، بانک ها و یا کسب و کارها مشغول به کار شوند.حسابداران وضعیت شغلی بهتری نسبت به سایر فارغ التحصیلان رشته های دیگر دارند و آینده بازار کار حسابداری در ایران بسیار روشن است .

 

 

این موضوع در بسیاری از کشورهای پیشرفته هم بسیار مورد توجه است . تخصصی شدن و رقابت بین شرکت های دنیا همچنین برای محاسبه ی بهای تمام شده ی کالاها و خدمات ، رشته ی حسابداری را به یکی از پرمخاطب ترین رشته ها تبدیل کرده است .همانطوری که اشاره کردیم فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد رشته حسابداری می توانند به عنوان حسابرس یا مسئولان حسابداری و امور مالی در موسسات گوناگون مشغول به کار شوند.

 

  

فارغ التحصیلانی که در شرکت های بزرگ استخدام می شوند قادر خواهند بود در بخش های تخصصی منابع یا سیستم های اطلاعاتی مدیریت و در مشاغل تحلیل گرمالی یا حسابرس داخلی مشغول کار شوند و یا مسئولیت بخشی از کار برنامه ریزی و کنترل مالی را عهده دار گردند؛ مسئولیتهای دیگری که فارغ التحصیلان این دوره در موسسات بزرگ میتوانند عهده دار گردند، بودجه بندی و تجزیه و تحلیل و برنامه ریزی و آینده نگری است.

 

کارهایی که حسابداران حرفه ای برای موفق شدن انجام می دهند

 

انجام ثبت و تحریر دفاتر قانونی مانند دفتر روزنامه و دفتر کل هر چند وظیفه ساده‌ای است اما اهمیت نگارش صحیح و دقیق دفتر علاوه بر پرداخت به موقع و صحیح مالیات، برای محاسبه وضعیت شرکت نیز اهمیت زیادی دارد.

 • محاسبه بهای تمام شده کالا وظیفه دیگری است که حساب دارند باید به آن مسلط باشند.
 • تهیه انواع گزارش فصلی خرید و فروش
 • حسابدار باید به عنوان مشاور به مدیران راهکارهایی برای کاهش هزینه ارائه دهد.
 • پیشنهاد برنامه‌هایی برای افزایش سود شرکت نیز وظیفه دیگر حسابدار است.
 • برای محاسبه حقوق و دستمزداعضای سازمان باید آشنایی کامل بر قوانین اداره کار و چگونگی محاسبه حقوق و دستمزد داشته باشید.
 • آشنایی به قوانین و آیین نامه مالیات برای تهیه و اظهارنامه مالیات بر درآمد
 • تجزیه تحلیل اطلاعات محاسبه دقیق سود و زیان شرکت
 • حسابداران حرفه‌ای با تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی شرکت، اطلاعات مفیدی به مدیران واحد اقتصادی می‌دهند که نشان دهنده میزان سود و زیان است.

 

  

نتیجه گیری: برای اشنایی با حرفه حسابداری و حسابدار در واقع افراد باید با اصول و نحوه عملکرد حسابداری اشنا شوند و در شرکت ها به عنوان تصمیم گیرنده های حیاتی عمل کنند و در بسیاری از زمینه ها فرصت هایی برای پیشرفت دارند

 

.درست مانند هر موقعیت دیگری اشنایی با حرفه حسابداری و حسابدار می تواند بسیار مفید باشد چرا که حسابدار میتواند با تجربه ها، تخصص ها، و تحصیلات خود را در این زمینه وبه کارگیری ان در جامعه و خدمت به مردم مفید و سودمند باشد. و کسی که می تواند مشکلات را حل کند، به فکر خلاقانه بپردازد و دیگران را ترغیب کند یک حرفه امیدوارکننده در حسابداری خواهد داشت.که این امر تنها با تمرین و اموزش و اشنایی با حرفه حسابداری و حسابدار به دست می اید و به موفقیت در کار تبدیل می شود.

: اشتراک گذاری

اشنایی با حرفه حسابداری و حسابدار

جهت مشاهده اطلاعات بیشتر روی لینک های زیر کلیک کنید

لیست تعدادی از مشتریان شرکت ایده آل پردازش دایا

جام جم
angle right
angle left